niedziela, 17 stycznia 2010

SQuirreL SQL Hibernate plugin

SQuirreL SQL jest moim ulubionym klientem SQL. Umożliwia on również, wykonywanie zapytań HQL. Wtyczka udostępniające tę funkcjonalność dostępna jest w wersji 0.01, ale działa całkiem przyzwoicie. Podpowiada nazwy obiektów oraz ich właściwości. Umożliwia tłumaczenie zapytania HQL na zapytanie SQL oraz jego wykonanie.

Ponieważ sporo trudności przedstawia jej konfiguracja, opisze ją na przykładzie aplikacji wykorzystującej Spring Framework. Zakładam, że połączenie SQuirreL SQLa do bazy danych jest już skonfigurowane.

Wtyczka dystrybuowana jest wraz z instalacyjną wersją klienta SQuirreL SQL. Fakt jej zainstalowania można zweryfikować w menu Plugins/Summary.


Zgodnie z dokumentacją w pliku plugins/hibernate/readme.html wtyczce musimy dostarczyć obiekt klasy SessionFactoryImpl wskazując metodę o sygnaturze
public org.hibernate.impl.SessionFactoryImpl getSessionFactoryImpl()
która go udostępni.

Ponieważ moja aplikacja korzysta ze Springa, obiekt SessionFactoryImpl najlepiej pobrać z jego kontekstu. Klasa implementująca powyższą metodę wygląda zatem:

package pl.matt.hibernate;

import org.hibernate.impl.SessionFactoryImpl;
import org.springframework.context.ApplicationContext;
import org.springframework.context.support.FileSystemXmlApplicationContext;

public class SessionFactoryProvider {

public org.hibernate.impl.SessionFactoryImpl getSessionFactoryImpl() {
try {
ApplicationContext ac = new FileSystemXmlApplicationContext("//home/mateusz/priv/workspace/blog/resources/application-context.xml");
SessionFactoryImpl out = (SessionFactoryImpl) ac.getBean("sessionFactory");
return out;
} catch (Exception e) {
e.printStackTrace();
}
return null;
}

}

Blok try-catch jest zbędny, ale ułatwia diagnozowanie problemów przy uruchamianiu wtyczki pod warunkiem uruchomienia klienta SQuirreL SQL z wiersza poleceń.
Ścieżka do pliku ze Springowym kontekstem aplikacji poprzedzona jest podwójnym ukośnikiem, gdyż pierwszy z nich jest wycinany przez Springa.

To tyle jeżeli chodzi o kodowanie. Czas na wskazanie powyższej klasy we właściwościach SQuirreL SQLa. Otwieram zakładkę Hibernate z menu File/Global Preferencess, gdzie tworzę nową konfigurację przyciskiem New.

Wpisuję jej nazwę a następnie konfiguruję ścieżkę klas przyciskiem Add classpath entry. Wskazana ścieżka musi zawierać zarówno skompilowane klasy aplikacji jak i wymagane przez nią biblioteki.

Następnie zaznaczam opcję: Invoke the user defined provider method below i wskazuję napisaną niedawno klasę.


To tyle. Po naciśnięciu przycisku connect na zakładce Hibernate możemy już wykonywać zapytania HQL. Polecam zaznaczenie opcji Always format (formatowanie wynikowego SQLa) oraz Execute SQL (bez niej HQL zostanie jedynie przetłumaczony do SQLa) i można się już mierzyć z HQLem.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Jakie są zalety w porównaniu z Hibernate Tools?